Артроз

Артроз. Лікування артрозу у Києві

Артроз – цим терміном називають особливий вид хронічного ураження суглобів, при якому немає запального процесу, переважають дистрофічні процеси в суглобі (часто пов’язані з віковими змінами суглобів) з порушенням його метаболічних, трофічних можливостей, підвищенням ризику травмування та суглобового навантаження. Усі суглоби людського організму можуть піддаватися розвитку цього процесу.

Артроз Лікування Київ

Артроз Лікування Київ

Серед усіх захворювань, пов’язаних з ураженням суглобів, саме артроз займає позицію, що лідирує. Щоб простіше пояснити людині, не пов’язаній з медициною, на що схоже захворювання на «артроз», то варто згадати фразу «скупчення солей» – так часто по-народному характеризують поразку цього виду. Після настання пенсійного віку артрозхарактерний більшості людей цієї вікової категорії. Багато дослідників наводять цифру 80%. Не означає, що артроз у разі вражає лише великі суглоби і дуже помітним, адже часом протягом артрозу буває безсимптомним. Жінки після початку періоду клімаксу (а це близько 40-50 років) – найчастіша група ризику розвитку артрозу. Вчені велику роль віддають саме даному періоду жіночого життя у розвитку такого неприємного стану, як артроз. Але не лише пенсійний вік та початок клімаксу є періодами розвитку артрозів. Молодші люди також можуть стати носіями такого ураженого суглоба.

Види артрозів

Класифікуються артрози за однією простою схемою:

  1. По первинності чи вторинності ураження;
  2. По локалізації ураження;
  3. Наявність стійкої деформації.

А тепер докладніше:

1. По первинності чи вторинності ураження:

Якщо ураження суглоба є первинним (первинний артроз), то в такому випадку це найчастіше процес природного старіння та зношування суглоба. Вже згадувалося які категорії населення входять до цієї групи ризику. Саме поняття «первинність» означає, що жодні сторонні чинники, крім організму, не впливали на розвиток артрозу.

Якщо ж ураження суглоба є вторинним (вторинний артроз), то цьому процесу передував якийсь інший процес, що локалізувався безпосередньо в суглобі, або десь в організмі. Факторами ризику розвитку вторинного артрозу можуть стати різні захворювання суглоба, що супроводжуються запальним процесом, травмування суглобів, їх переломи, асептичні некрози, вроджені аномалії (наприклад, дисплазія суглоба), захворювання судин тощо.

2. По локалізації поразки :

У даному випадку назва формуватиметься з міжнародної назви суглоба та – «артроз».

Коксартроз або ураження артрозом кульшового суглоба

Це дуже поширена патологія, яка згодом приносить безліч незручностей своєму власнику.

Найбільш вагомими причинами є значна щоденна навантаження даних суглобів. Крім значного навантаження ще й часто розвивається дисплазія кульшового суглоба (часто спостерігається як вроджена аномалія), а також «перелом шийки стегнової кістки», на жаль, – частий діагноз для людей похилого віку.

Коксартроз найпоширеніший саме серед старшого покоління, навіть людей похилого віку. Таких людей можна помітити і на вулиці характерною ходою: уражений суглоб не дає кінцівки здійснювати повноцінні рухи, змушуючи хворого використовувати тростину. Якщо хвороба прогресує, то нижня кінцівка у цьому суглобі може взагалі перестати рухатися. Крім рухового дискомфорту з’являється ще й больова симптоматика, яка з кожною стадією стає все більш і більш виразною, доходячи до болісних та постійних болів. Працездатність у разі, природно, значно знижується. Хворі досить часто приходять на останній стадії, що значно погіршує прогноз одужання.

Гонартроз або ураження артрозом колінного суглоба

Гонартроз – це переможець у номінації «найпоширеніший вид артрозів». Дійсно, колінний суглоб витримує колосальне навантаження і не дивно, що з часом резерви суглоба виснажуються.

Вражає гонартроз частіше жіноче населення, ніж чоловіче, причому у досить молодому віці – близько 40 років. До групи ризику виникнення гонартрозу у молодому віці входять професійні спортсмени, а також люди, які мають травми, зокрема переломи у галузі колінного суглоба. Збільшує ризик виникнення також ожиріння та наявність варикозно розширених вен нижніх кінцівок.

Спочатку больова симптоматика при даному виді артрозу може взагалі не спостерігатися, або бути слабо вираженою, проте посилюють больову симптоматику підйоми вгору сходами. Має місце також посилення больової симптоматики в результаті переходу з сидячого в стояче положення, а при перших кроках хворобливість буде максимально інтенсивною. Наступні кроки дещо знижують болючість, але тут потрібно не переходити, адже тривала прогулянка також негативно впливає на больову симптоматику.

Періартроз плечолопатковий

Періартроз плечелопатковий прийнято вважати вид артрозу з ураженням плечового суглоба, а також наявністю болючості і скутості в м’язах плечового пояса. Найчастіший розвиток цього стану – повільний і поступовий. Також поступово практично непомітно знижується рухова активність у суглобі плеча і заводити руку назад і відводити її в бік стає все важчою. Болючість, крім безпосередньої зони ураження, відзначається також в області нижніх ребер, шийного відділу хребта, а також лопатці, оскільки саме на ці області плечовий суглоб частково передає своє навантаження.

Причин для розвитку цього виду артрозу досить багато, а характерний він для працівників специфічних професій з навантаженням на плечовий пояс, шийно-комірцеву зону (стоматологів, малярів, реставраторів тощо). Крім того, викликати розвиток плечолопаткового періартрозу можуть також грижове випинання міжхребцевого диска в області шийно-грудного переходу хребетного стовпа, остеохондротичне ураження в цій же області.

Спочатку больова симптоматика захоплює плечовий суглоб, а також кисть, рухи порушуються у плечовому суглобі, відбувається деяка перенапруга м’язів плечового поясу. Тривале порушення м’язової роботи в плечовому поясі веде до розвитку ще неприємніших станів: головка плечової кістки уражається остеопорозом, у дельтовидному м’язі відбуваються гіпотрофічні та атрофічні зміни.

Спондилоартроз або ураження артрозом суглобів хребта

При цьому виді артрозу уражаються суглоби хребта. Найбільш характерна категорія населення – люди похилого віку, а значить, захворювання пов’язане з незмінними процесами старіння організму, в ході яких відбувається утворення остеофітів – кісткових наростів, витончення даних суглобів та втрата їх структурами еластичності.

Ділиться спондилоартроз на три види: цервікоартроз, дорсартроз та люмбоартроз відповідно до ураженої ділянки хребетного стовпа:

  • При ураженні суглобів шийного відділу хребта виникає цервікоартроз, внаслідок чого основна симптоматика захворювання припадає саме на цю область, виникає болючість шиї, а також зачіпаються області лопаток та потилиці.
  • При ураженні суглобів грудного відділу хребта виникає дорсартроз. Даний вид артрозу не вважається рідкісним, хоча протікає менш помітно через наявність менш інтенсивної симптоматики. Вся справа в тому, що цей відділ є менш рухливим, а значить, що й ступінь поразки його також менший.
  • При ураженні суглобів поперекового відділу хребта виникає люмбоартроз. В даному випадку поперековий відділ хребта є дуже рухливим, а також на нього лягає надсильне навантаження, все це веде до значної виразності патологічного процесу у цій галузі. Болючість при артрозі поперекового відділу хребта характеризується наявністю болю, що ниє, в області попереку з можливим поширенням їх на сідничні області. Виникає біль після тривалого статистичного навантаження: стояння, сидіння.

3. За наявності стійкої деформації :

Артроз деформуючий

Часто відносять до особливого виду поразки. В даному випадку відбувається значна зміна архітектоніки суглоба з величезним переважанням дистрофічних процесів у хрящі суглоба. Усе це деформує суглоб.

Стадія захворювання впливає на ступінь деформації, а також можливий розвиток ускладнень при артрозі, що деформує. Рання стадія захворювання характеризується появою різних розмірів горбків, стоншенням та шорсткістю поверхонь. На пізніших стадіях відбувається утворення кісткових наростів. Все це є ґрунтом для деформування суглоба.

Стадії та симптоматика артрозу

У розвитку артрозу беруть участь три стадії процесу: перша, друга та третя стадії. З кожною стадією симптоматика у вигляді обмеження руху, дискомфорту та хворобливості стає все більш вираженою. Також все більш вираженою стає рентгенологічна картина захворювання.

Симптоматика артрозу залежить від того, на якій стадії розвитку знаходиться процес:

  • Стадія №1. У разі відбуваються початкові обмеження рухових обсягів, і навіть підвищується стомлюваність у сфері ураженого суглоба. Найчастіше пацієнт крім деякого обмеження нічого не відчуває, болю немає. Якщо ж болючість присутня, є дискомфорт, то це досить мало виражено, з’являється при сильному навантаженні на суглоб і зникає при припиненні навантаження. Діагноз встановлюється за наявності рентген-знімку звуження суглобової щілини.
  • Стадія №2. Більш виражена симптоматика з підвищенням стомлюваності, хворобливості, скутості, які можуть виникати при менш інтенсивних навантаженнях. Суглоб починає хрумтіти (специфічний патологічний хрускіт). Поява «стартового болю» також є ознакою прогресування артрозу. Рухи набувають деякої специфічності. Якщо вивчити рентген-знімок, стане помітним значне звуження суглобової щілини (в 2-3 разу), утворюються остеофіти.
  • Стадія №3. Виражене обмеження рухів у ураженому суглобі. Часто в таких суглобах досить складно зробити рух з більшим навантаженням, з’являються рухи гойдання (пасивні рухи). Згинальна контрактура значно виражена, на суглобових поверхнях утворюються кісти (порожнинні утворення). У спокої також виникає дискомфорт та болючість суглоба. Значно виражена метеозалежність. Рухи в суглобі значно обмежені, а якщо це ще й артроз кульшового або колінного суглоба, то для допомоги при ходьбі пацієнти зазвичай використовують палицю.

Причини розвитку артрозу

  • наявність травмувань в області суглобів (наприклад, переломи, тріщини);
  • Минуле або хронічне запалення в суглобі, або десь в організмі;
  • Різні інфекційні захворювання суглобів, а також сечостатевої системи інших органів;
  • Системні захворювання сполучної тканини (наприклад, системний червоний вовчак);
  • Вплив низьких температур на суглоби;
  • Проблеми із функціонуванням щитовидної залози;
  • Підвищена навантаження суглобів;
  • Клімактеричний період;
  • Своєчасні процеси старіння суглобів;
  • Порушення метаболічних процесів.

Група ризику з артрозу

  • Хворі на ожиріння;
  • Люди з порушеним метаболізмом;
  • Спортсмени чи, навпаки, малорухливі люди;
  • Працівники фізичної праці;
  • Жіноча стать;
  • Жінки у періоді клімаксу;
  • Люди з обтяженою спадковістю;
  • Літні та середнього віку люди.

Профілактика артрозу

Профілактикою артрозу можна займатися як самостійно, так і вдаватися до спеціалістів. Для цього варто:

  • якомога менше ходити у взутті на високих підборах або платформі;
  • не перебувати довго в одному положенні;
  • підвищити свою рухову активність, зайнявшись спортом, гімнастикою;
  • обмежити підйом ваг;
  • правильно та збалансовано харчуватися, менше вживати шкідливої ​​їжі, відмовитися від алкоголю та тютюнопаління;
  • боротися із ожирінням;
  • не сидіть довго у положенні «нога на нозі»;
  • урізноманітніть свою фізичну працю;
  • проходьте регулярні проф. огляди та необхідні профілактичні заходи.

Діагностика артрозу

Для встановлення діагнозу « артроз » потрібне поєднання клінічних проявів та результатів рентгенографії.

При цьому лікар проводить опитування пацієнта, а далі дуже важливим є огляд. Під час огляду перевіряється руховий об’єм у уражених суглобах, визначається наявність та ступінь деформації.

Далі лікар вивчає рентгенологічний знімок і за характерними його результатами судить про рівень артрозу. Далі вже відповідно до симптоматики та результатів рентгенографії виставляється точний діагноз, призначається лікування.

Лікування артрозу в «МАНУАЛ-ДЕЛЮКС»

Лікування артрозу , перш за все, ділиться на консервативне та оперативне. Якщо стадія захворювання перша чи друга, то можливо ефективне консервативне лікування, якщо це третя стадія, то операції не обійтися. Оперативне втручання передбачає заміну хворого на суглоби на штучний.

У «МАНУАЛ-ДЕЛЮКС» артрози будь-яких суглобів лікуються за допомогою консервативних методик. З 2001 року застосовується розроблена нашими фахівцями оригінальна методика , здатна значно полегшити симптоматику при цьому захворюванні, а також нормалізувати фізіологічні процеси у суглобі, ураженому артрозом.

Консервативне лікування артрозу обов’язково курсове та комплексне.

Курсове лікування артрозу в Києві у «МАНУАЛ-ДЕЛЮКС» в середньому займає 10-15 комплексних лікувальних сеансів . Для цього застосовуються фізіотерапевтичні процедуримедикаментозна терапія системна та локальна (місцева) – знеболювання та нормалізація метаболічних процесів у суглобі, відновлення пошкоджень. За показаннями можуть застосовуватися методики мануальної терапіїлікувальні масажі . Для закріплення результату, а також з метою профілактики ускладнень ми навчаємо пацієнтів лікувальної фізкультури (ЛФК) .

Перші сеанси допомагають значно полегшити загальний стан пацієнта, а далі основний наголос йде на відновлення самого суглоба і закріплення результату.

У разі неефективності консервативної терапії пацієнту рекомендується оперативне втручання.

Артроз Лікування Київ у «МАНУАЛ-ДЕЛЮКС»