Мануальна терапія в Києві

Мануальна терапія

Хіропрактор - фахівець мануальної терапії в США

У цій статті йтиметься про такий метод консервативного (безопераційного) лікування патологій хребта та суглобів як мануальна терапія (manual therapy), починаючи від її витоків і закінчуючи станом справ в Україні та Києві.

 

Захворювання опорно-рухової сфери і, зокрема, хребта – це дуже давня проблема, з якою людство вперше зіткнулося тоді, коли перші доісторичні люди почали пересуватися вертикально на нижніх кінцівках. Про це свідчать і результати розкопок. У пізніші часи зароджувалися перші методики усунення больового синдрому насамперед, і лікування причини захворювання – у другу.

 

Актуальність мануальної терапії в Україні

За статистикою, складеною працівниками Міністерства охорони здоров’я України, постійно збільшується частка працездатного населення, яке страждає на патології опорно-рухової сфери від больових симптомів і аж до часткової або повної знерухомленості.

 

Прийнято було вважати захворювання кісток та суглобів прерогативою літнього населення (у зв’язку з віковими змінами в організмі, малорухливістю тощо), проте останніми роками статисти спостерігають дуже небезпечну тенденцію до «помолодіння», так званих, «вікових хвороб».

 

З роками мануальна терапія в Києві стає дедалі більш популярним і затребуваним методом лікування, хоча досі багато українців або зовсім не знають про її існування, або не зовсім правильно уявляють собі, в чому вона полягає.

 

Мануальна терапія Київ

Мануальна терапія в Києві

Свою репутацію мануальна терапія намагалася завоювати протягом багатьох століть і зовсім недавно була впроваджена як повноцінний і «законний» метод лікування.

 

Мануальна терапія існує кілька тисячоліть (найраніші згадки про неї відносять до китайської культури), з’являючись то в одному куточку планети, то в іншому у вигляді як окремих маніпуляцій, так і у вигляді повноцінних терапевтичних методик.

 

Назва «мануальна терапія» відображає основу даного лікувального методу – лікування за допомогою рук («manus» від латинського – кисть та «therapeia» – терапія, оздоровлення, лікування). При цьому жодних оперативних втручань чи прийому лікарських засобів.

 

Помилково вважати масаж і мануальну терапію одним і тим же, оскільки масаж впливає на м’які тканини, а мануальна терапія – впливає на положення кісток та суглобів у першу чергу, а м’які тканини та внутрішні органи – у другу.

 

Найкращі результати мануальна терапія показує при лікуванні патологій, пов’язаних, по-перше, з ураженням опорно-рухового апарату людини, а це – хребет, суглоби великі та дрібні, м’язова система.

 

Дуже довго мануальна терапія боролася за право стати повноцінним лікувальним методом, оскільки офіційна медична спільнота здавна сприймала її лише як метод народної медицини. Визнання вона отримала на початку XX століття.

 

Мануальна терапія хребта

Мануальна терапія хребта є важливою та невід’ємною складовою всієї мануальної терапії загалом. Найчастіше саме мануальна терапія хребта (його окремих хребетно-рухових сегментів, відділів або цілком) здатна допомогти за наявності дискомфортних та больових складових, складних та занедбаних патологій.

 

Здійснювати мануальну терапію хребта повинен фахівець у цій галузі – мануальний терапевт (остеопат, хіропрактор). В даному випадку не можна просто вирушити до звичайного масажиста з метою отримання лікування за допомогою мануальної терапії.

 

Мануальна терапія хребта, перш за все, спрямована на те, щоб стабілізувати положення хребців і повернути їм фізіологічне становище, усунути підвивихи та вивихи суглобів хребта та повернути фізіологічний обсяг руху в них, усунути спазм навколохребцевих м’язів.

 

Одним з основних завдань мануальної терапії хребта є усунення блоків хребетно-рухових сегментів (ХРСів). Прийоми мануальної терапії мають позитивний вплив на хребет і тим, що можуть допомогти «привести в норму» зв’язковий апарат, а також хрящову та м’язову тканини, адже за допомогою мануальних маніпуляцій можливо активувати обмінні процеси та запустити компенсаторні механізми, а це дуже важливо для лікування будь-якого захворювання, особливо захворювань хребта.
Хвороби опорно-рухової системи – найчастіші показання застосування мануальної терапії. Тоді застосовується мануальна терапія хребта, яка заробляє дедалі більшу популярність та авторитет в Україні.

 

На перших етапах лікування захворювань хребта у вигляді мануальної терапії усувається больовий синдром, а далі йде робота з метою закріпити досягнутий результат на тривалий термін.

 

Мануальна терапія хребта при обґрунтованому та компетентному застосуванні допомагає при таких патологіях:

 • дегенеративно-дистрофічне ураження хребта – ДДПП (остеохондроз) будь-якої локалізації;
 • протрузії та грижі міжхребцевих дисків;
 • радикулопатії (радикуліт) будь-якої локалізації;
 • будь-які больові відчуття в хребті, як гострі (цервікаго, торакаго, дорсаго, люмбаго), так і хронічні (люмбалгія, дорсалгія, торакалгія, цервікалгія);
 • патологічна нестабільність хребта або його сегментів (спондилолістез);
 • компенсаторні викривлення хребта (сколіоз, патологічний лордоз або кіфоз);
 • при наявності симптоматики вертеброгенного генезу: головний біль, а також біль внутрішніх органів, особливо біль у серці при нормальній ЕКГ, при міжреберній невралгії;
 • за наявності різних неприємних відчуттів у кінцівках (почуття бігання «мурашок», поколювання, печіння, оніміння);
 • у разі порушення роботи внутрішніх органів, викликаних порушеною іннервацією.

 

Важливо запам’ятати, що мануальний терапевт – це згідно загальноприйнятих компетенцій – це лікар або фізичний терапевт, а отже мануальна терапія хребта – це комплекс терапевтичних та загальнооздоровчих заходів.

 

Зародження мануальної терапії та її школи

Як офіційна терапевтична методика, мануальна терапія була прийнята понад 100 років тому у Сполучених Штатах і мала дві школи: школу остеопатії та школу хіропрактики.

 

Школа остеопатії

Ендрю Тейлор Стіл - засновник остеопатії

Ендрю Тейлор Стіл – засновник остеопатії

Остеопатія як лікувальна методика була розроблена в 1874 Ендрю Тейлором Стіллом, який і є її батьком-засновником. В основу остеопатичних технік Е. Т. Стіл вклав техніку довгих важелів.

 

Ця техніка реалізується не прямим, а непрямим впливом на соматичну дисфункцію через певні області тіла, використовувані як важелі – тобто. через корпус чи кінцівки. Дані техніки є дуже дбайливими та м’якими, – на противагу хіропрактиці. При їх виконанні здебільшого немає так званого “клацання” чи “хрускоту” у суглобах чи хребті, що морально заспокоює пацієнтів.

 

Цей напрямок дуже популярний серед західноєвропейських мануальних терапевтів, і поступово впроваджується в Україні та на території пострадянського простору.

 

Школа хіропрактики

Деніел Девід Палмер - засновник хіропрактики

Деніел Девід Палмер – засновник хіропрактики

Хіропрактика як лікувальна методика була розроблена Деніелом Девідом Палмером через кілька років після народження остеопатії. Д.Д.Палмер основою хиропрактических технік вважав техніку коротких важелів. На відміну від техніки довгих важелів (остеопатичних технік), ручна дія хіропрактичними техніками спрямована безпосередньо на соматичну дисфункцію, а саме на заблокований хребетно-руховий сегмент (ХРС) хребта.

 

За допомогою такої методики йде сильніший тілесний контакт, швидше здійснюються рухи і з більшою інтенсивністю, тому і часу потрібно менше, ніж в остеопатії. Часто можна почути суглобові щелчки-клацання, але при цьому грамотний хіропрактор проводить маніпуляції таким чином, щоб не травмувати суглоб.

 

Хіропрактичний напрямок завоював популярність у Сполучених Штатах, Канаді, Східній Європі (завдяки чеху Карлу Левіту), а також на території пострадянського простору, в т.ч. в Україні.

 

Мануальна терапія вже багато років схвалена Міністерством охорони здоров’я та соцслужб Сполучених Штатів Америки як доведений метод для немедикаментозного усунення гострого та хронічного больового синдрому у спині, шиї, кінцівках, а також для лікування багатьох патологій опорно-рухової системи та внутрішніх органів.

 

Спрямованість мануальної терапії

Мануальна терапія дозволяє впоратися з такими проблемами:

 • патології опорно-рухового апарату людини, що виявляються больовим синдромом, почуттям дискомфорту, больовим обмеженням фізіологічного обсягу рухів;
 • захворювання внутрішніх органів, пов’язані з порушеною іннервацією (нервовим регулюванням);
 • порушення трофіки органів та тканин (шкіри, головного мозку, внутрішніх органів);
 • багато інших больових та функціональних розладів.

 

Переваги мануальної терапії

Ось які основні переваги має мануальна терапія :

 • ця методика офіційно дозволена для терапії захворювань опорно-рухової системи та деяких інших захворювань;
 • висока ефективність лікування у короткостроковій та довгостроковій перспективах;
 • швидке усунення больової симптоматики та швидкий клінічний ефект.

 

Останній пункт дуже важливий, оскільки більшість пацієнтів прямують до лікаря, коли вже «притисне» і біль стане нестерпним, що не дозволяє займатися повсякденними справами або роботою. Біль, звичайно, є захисною реакцією, яка попереджає про небезпеку, але коли вона «кричить» про це – потрібна допомога фахівця.

 

Чому хребет може спричинити виникнення болю?

Основну роль цьому процесі грають хребетно-рухові сегменти чи скорочено «ХРСи» хребта. ХРС – цє з’єднання з пари хребців, з їх суглобами, одного міжхребцевого диска, а також зв’язкового, м’язового і нервового апарату на відповідному рівні. Термін “блок хребетно-рухового сегмента” (блок ХРС) означає те, що відбувається в його структурах порушення, що часто веде до зміщення хребця в суглобі та блокування (припинення фізіологічної рухливості) сегмента в цілому, що часто призводить до подразнення (ущемлення) спинномозкового корінця або нерва, виникнення больової та неврологічної симптоматики. Біль виникає не тільки від того, що блокується ПДС, але і як результат подразнення інервованих суглобових капсул фасет-суглобів та захисного м’язевого спазму.

 

Виходячи з вищеописаного, можна описати основні патофізіологічні спрямованості мануальної терапії:

 • «розблокувати» ХРСи – хребетно-рухові сегменти хребта;
 • звільнити спинномозкові корінці або нерви від утиску і прибрати їх подразнення;
 • зняти спазм мускулатури, повернувши її в нормальний та фізіологічний тонус;
 • повернути верхнім та нижнім кінцівкам, тулубу, внутрішнім органам їх нормальну іннервацію;
 • закріпити одержаний результат на тривалий термін.

 

Кому може допомогти мануальна терапія

Багато хто з тих, хто звертається за допомогою до мануального терапевта, скаржаться на почуття дискомфорту, виражений тією чи іншою мірою больовий синдром, можуть також спостерігатися поколювання або оніміння кінцівок або їх пальців, порушення чутливості різної локалізації. Це найпопулярніші скарги.

 

Найбільш частими причинами таких станів можуть бути блоки рухових сегментів хребта (ХРСів). Може страждати один такий ХРС чи одразу кілька. Тобто, якщо, наприклад, нетренована людина раптом підніме тяжкість, або станеться травматичне пошкодження хребта, то постраждає спинномозковий корінець внаслідок його утиску. Защемлений корінець «показує» своє пошкодження болем, дискомфортом, онімінням, набряком тощо. Також великий внесок у симптоматику робить подразнення високоінервованої суглобової капсули дуговідросткових фасет-суглобів заблокованого ХРСу.

 

Як приклад можна навести часту проблему, пов’язану з пошкодженням корінців шийного відділу. У такому разі симптоматика буде варіабельною: це може бути лише локальний біль (у місці ураження), або ж погіршення самопочуття у вигляді запаморочення, головного болю, підвищення артеріального тиску. При цьому може порушуватися постачання мозку киснем, а також спостерігатися спазм м’язів шиї і плечового поясу, болі в плечовий суглоб і лопатку, оніміння або мурашки, що бігають, по руці аж до її пальців, що проявляє себе вкрай неприємною дискомфортною і больовою симптоматикою.

 

Лікування ручними (мануальними) методами

Як згадувалося, термін «мануальна терапія» походить від словосполучень «manus» від латинського – кисть і «therapeia» – терапія, оздоровлення, лікування.

 

Варто зауважити, що масаж та мануальна терапія мають значні відмінності, адже остання складається з безлічі методик та технік, які впливають не лише на шкіру та м’язи, а й на внутрішні органи, кістки, суглоби. Виходячи з цього можна виділити три основні напрямки роботи мануальних методик:

 • робота з соматичними дисфункціями хребта, що включає нормалізацію положення хребців та фізіологічного руху в суглобах хребта, розслаблення спазмованих м’язів та повернення їх у потрібний тонус, робота з суглобами, усунення негативного впливу на хребці, нервові коріння, судини;
 • робота над усуненням соматичних дисфункцій внутрішніх органів (вісцеральна терапія);
 • робота над усуненням соматичних дисфункцій кісток черепа (краніосакральна терапія).

 

Мануальна терапія – це безболісний метод лікування патологій хребта, суглобів та внутрішніх органів, що дозволяє застосовувати її у різних вікових групах і навіть для найвибагливіших пацієнтів.

 

Мануальний терапевт

Займатися мануальною терапією має мануальний терапевт – фахівець із вищою медичною освітою чи освітою у сфері фізичної терапії,- «аматорам» у цій справі не місце!

 

Мануальний терапевт після здобуття базової вищої освіти має, як мінімум, закінчити базове навчання за спеціальністю «мануальна терапія». А фахівці, які поважають себе, регулярно відвідують спеціалізовані тренінги та семінари, і підвищують свою кваліфікацію.

 

Основні покази до мануальної терапії

Мануальна терапія: до та після лікування

Мануальна терапія: до та після лікування

Показання до призначення мануальної терапії формуються на тому, що вона здатна позитивно впливати як на всі структури опорно-рухової системи, так і діяльність внутрішніх органів. Завданням мануального терапевта буде знаходження першопричини симптоматики та боротьба із цією причиною.

 

Основні показання, для застосування такого методу лікування, як “мануальна терапія“:

 • зміщення хребців зі своїх фізіологічно правильних місць внаслідок хвороби чи травми, – через це спостерігаються блоки ХРС і викликані ними болі в спині, болі в хребті;
 • дегенеративно-дистрофічні ураження хребта на всьому його протязі у вигляді шийного, грудного, поперекового остеохондрозу;
 • запалення нервових корінців (радикуліт) на тих же рівнях;
 • патології міжхребцевих дисків: протрузії та грижі;
 • «простріли»: поперековий (люмбаго), грудний (дорсаго або торакаго) та шийний (цервікаго);
 • больові та неврологічні відчуття, пов’язані з подразненням сідничного нерва (ішіалгія та ішіас);
 • хронічні больові синдроми: люмбоішалгія та люмбалгія;
 • порушення постави у вигляді функціональних кіфозів, лордозів, сколіозів, «пласкої спини» тощо.
 • різні види артрозів суглобів: колінного (гонартроз), кульшового (коксартроз), плечолопатковий періартроз тощо.
 • а також деякі інші хвороби внутрішніх органів та опорно-рухової сфери.

 

Основні протипоказання

До таких станів відносять гострі запальні процеси, порушення психіки тощо, саме:

 • гострі запальні процеси будь-якої етіології та локалізації;
 • психічні захворювання пацієнта на стадії загострення;
 • сп’яніння пацієнта (алкогольне чи наркотичне);
 • підвищене або знижене згортання крові;
 • ураження та хвороби шкірного покриву;
 • інфекційні процеси спинного та головного мозку;
 • хвороби інфекційного генезу, наприклад, туберкульоз тощо;
 • ранній післяопераційний період;
 • свіжі травми;
 • порушене кровопостачання мозку у гострій стадії.

 

Техніки та прийоми, що використовуються в мануальній терапії

В мануальній терапії багато технік як остеопатичних, так і хіропрактичних. Ось основний перелік технік:

 • остеопатичні техніки засновника остеопатії Е.Т.Стілла;
 • остеопатичні техніки за Д.М.Літтлджоном;
 • остеопатична техніка “баланс та утримання”;
 • остеопатична техніка позиціональний фацилітований реліз (ФПР);
 • остеопатична техніка “стрейн-контрстрейн” та “ортобіономія” (більш досконалий “стрейн-контрстрейн”);
 • м’язево-енергетичні техніки (МЕТи);
 • тракції різних видів;
 • акупресура чи ішемічна компресія;
 • ритмічна та позиційна мобілізації;
 • пресура;
 • м’язова релаксація: постізометрична (ПІР) та постреципрокна (ПРР);
 • низькоамплітудні техніки (трасти), наприклад, за Б.Й.Левицьким, К.Левітом або Г.А.Іванічевим.

 

Мануальна терапія: резюме.

Мануальна терапія на думку А. Шварценеггера

Мануальна терапія на думку А. Шварценеггера

Мануальна терапія в Києві за багато років заробила стійку та позитивну репутацію у галузі лікування патологій суглобів та хребта. Цей метод має величезну історію свого розвитку, а також наукове обґрунтування на сучасному етапі.

 

Важливою умовою ефективного лікування пацієнтів мануальними методиками є підбір фахівців – висококваліфікованих та досвідчених мануальних терапевтів зі знанням своєї справи «від кірки до кірки». Мануальна терапія має безліч технік, професійне та обґрунтоване застосування яких допомагає надати ефективну допомогу на необхідному рівні.

 

Можна дійти висновку, що сучасна мануальна терапія ввібрала в себе усе найкраще з древніх “костоправских” технік, а також залежить від збалансованості між теоретичними знаннями, здатністю виконувати маніпуляції руками і досвідом практичної роботи в кожного окремо взятого мануального терапевта.

 

Мануальна терапія в «МАНУАЛ-ДЕЛЮКС»

Мануальна терапія в Києві в «МАНУАЛ-ДЕЛЮКС» застосовується у складі комплексної Нетравматичної методики безопераційного лікування патологій хребта та суглобів, розробленої нашими фахівцями у 2001 році. Як описано вище, мануальна терапія має два напрями – остеопатія та хіропрактика. В залежності від показань застосовуються техніки обох напрямків мануальної терапії.

 

Прийом пацієнтів веде практикуючий з 2001 року вертебролог-мануальний терапевт PhD Онопрієнко Ігор Володимирович. PhD за болонським процесом -це скорочення (абревіатура) наукового ступеня Доктор філософії (PhD) у сфері охорони здоров’я, яку за старими стандартами можна прирівняти до Кандидата медичних наук або к.м.н. / кмн. Онопрієнко І.В. продовжувач медичної династії в третьому поколінні, з 2001 року вивчає і практикує як найбільш ефективні остеопатичні техніки засновника остеопатії Е.Т.Стілла, техніки Д.М.Літтлджона, м’язово-енергетичні техніки (МЕТи), техніки вісцеральної та краніо-сакральної терапії, інші остеопатичні техніки, а також найбільш ефективні техніки загальноприйнятої мануальної терапії (хіропрактики): трасти за Б.Й.Левицьким, К.Левітом, Г.А.Іванічевим та ін.

 

Приміщення клініки відповідає цивілізованим критеріям надання послуг нашого профілю, що сприяє моральному відпочинку та позитивному настрою на швидке одужання.

Мануальна терапія в Києві в «МАНУАЛ-ДЕЛЮКС» – це професійне та ефективне консервативне лікування (реабілітація) недуг хребта та суглобів у досвідчених фахівців!