Вертебрологія у Києві

Вертебрологія у Києві

Вертебрологія в наш час набуває все більшого поширення та популярності, але не всі знають, що означає цей термін.

Вертебрологія (vertebrology) – це науковий розділ медицини, який займається питаннями норми та патології хребта. Лікарі-вертебрологи – це вузькі фахівці, які пройшли відповідні курси і знають практично все про будову хребетних структур (хребта) та опорно-рухового апарату.

Вертебрологія Київ

Вертебрологія Київ

З іншого боку, не можна сказати, що вертебрологія є вузькою та обмеженою спеціальністю. Щоб стати лікарем-вертебрологом, потрібно мати величезний досвід та знання суміжних спеціальностей. Лікар-вертебролог – це спеціаліст, який володіє такими суміжними спеціальностями, як неврологія, ортопедія-травматологія, а також має місце наявність навичок та знань у галузі мануальної терапії.

Якщо дослівно з латинської перекласти «вертебрологія», то отримаємо науку про хребта. Саме цю спрямованість має вертебрологія у Києві в «МАНУАЛ-ДЕЛЮКС».

Вертебрологія як окрема наука, що займається проблемами хребта, є дуже молодою і прогресивно розвивається. На сьогоднішній день захворювання хребта є досить поширеними. Тому затребуваність у фахівцях-вертебрологах є дуже високою. У наданні допомоги компетентні вертебрологи максимально індивідуально застосовують різні лікувальні методики лікування патологій хребта. Комплексність підходу, сучасні методики вертебрологічного безопераційного лікування, володіння навичками мануальної терапії та іншими методами консервативної терапії – це дає високий ефект у лікуванні.

Вертебрологія як наука розглядає особливості будови (анатомії) хребта стосовно його патології.

У практиці вертебрологів (у вертебрології) найчастіше зустрічаються патології структур самого хребетного стовпа (насамперед – дегенеративно-дистрофічні процеси у міжхребцевих дисках) та патології м’язів опорно-рухового апарату людини і, як наслідок таких патологій – різні порушення функціонування нервової системи людини, а саме: спинного мозку та його корінців, спинномозкових та периферичних нервів, нервових сплетень та стовбурів).

Еволюційно хребет створювався як орган руху. Найпростіша форма життя отримала можливість швидко пересуватися у просторі завдяки хорді — попередниці хребта. З перебігом еволюції цей орган дедалі більше став виконувати статичну утримуючу функцію.

Для сучасної людини характерні такі особливості рухового стереотипу з погляду вертебрології:

  • Перша це зменшення різноманітної динамічної роботи, активності. Ми стали виконувати дуже мало різноманітної роботи і, отже, перестали навантажувати різноманітні групи м’язів. Цей стан називаємо гіподинамією.
  • Друга ми стали дуже багато сидіти. Наша кістково-м’язова система піддається надмірним сидячим статичним навантаженням. Особливо згубно статичні сидячі навантаження впливають на хребет під час зростання та формування скелета, у дитячому та підлітковому віці, тобто. до 17-18 років.

Рух – найважливіший біологічний стимулятор зростання, розвитку, підтримки та вдосконалення фізіологічних функцій. Відсутність повноцінної динамічної активності, як вважається у вертебрології, веде до накопичення у м’язовій системі хронічного спазму. Порушується природне регулювання м’язового тонусу і, отже, координація у роботі рухового апарату.

Вертебрологія про хребта

Хребет утворений 32-34 короткими кістками, які отримали назву хребців. Справді хребет є гнучкою складовою нашого тіла. Він створений для виконання обертань, нахилів, поворотів тіла у просторі. Це гнучка частина тіла. Маючи пружність, міжхребцеві диски забезпечують хребту гнучкість і амортизацію осьового вертикального навантаження.

У хребті дорослої людини виділяють 7 хребців шийних, 12 хребців грудних, 5 хребців поперекових, 5 хребців зрослих між собою крижових хребців, що утворюють одну кістку – криж і 3, 4 або 5 хребців хребців.

Дивлячись на хребет збоку можна умовно розділити його на дві частини – передню (вентральну) і задню (дорсальну).

Передній відділ утворений із тіл хребців, які утворюють стовп. Головна функція переднього відділу хребта – це опорна функція. Чим нижче – тим масивніше тіла хребців. У поперековому відділі розташовуються найміцніші хребці, оскільки на них припадає велике статичне навантаження. По передній та задній поверхні тіл хребців проходять передня та задня поздовжні зв’язки. Коли розвивається протрузія диска або грижа міжхребцевого диска, то вона часто видавлюється назад (дорсально) і трохи убік, тисне на задню поздовжню зв’язку і дратує її болючі рецептори, а також може дратувати (тиснути) оболонки спинного мозку і сам спинний мозок, а також спинномозкові нерви (їхні коріння), викликаючи больову та неврологічну симптоматику різного ступеня вираженості, наприклад, болі — від несильних до вкрай гострих болів. У відповідь на це хребетні м’язи наводяться в гіпертонус, а тривале їхнє перебування в такому стані викликає додаткову больову та дискомфортну симптоматику.

Задній відділ хребта зовсім не нагадує передній відділ. Тут є дужка і кілька кісткових відростків, до яких прикріплюється велика кількість коротких хребетних м’язів, зв’язок, а також є суглоби, що скріплюють хребці між собою і ребра з хребцями, які і дозволяють здійснювати хребтом різноманітні рухи.

Між переднім і заднім відділами розташовується футляр – хребетний канал, в якому знаходиться спинний мозок.

Хребет, таким чином, виконує відразу кілька функцій: він є опорою для тіла, він є органом руху, а також захищає спинний мозок, будучи кістковим футляром для нього, його корінців і судин.

Вертебрологія про гіподинамію

У вертебрології вважається, що хребет, позбавлений будь-якого, навіть незначного динамічного навантаження, виконує лише функцію опори. При сидінні за книгою або комп’ютером людина фіксує візуальний погляд на зображенні на екрані, а значить, він фіксує голову. Це стає можливим тільки завдяки фіксуючій статичній напрузі м’язів шиї, потилиці і всього хребетного стовпа. Фіксована напружена шия утримує нерухому голову.

У грудному відділі хребта з’являється сутулість, плечі йдуть уперед. Осьове навантаження на хребет зміщується вперед. Грудна клітка, як би, зіщулюється, ребра навалюються на ребра і тяжкість грудної клітки та тулуба переноситься вперед на діафрагму, на живіт.

При консервативному лікуванні хребта вкрай важливо зміцнити та відновити нормотонус хребетних м’язів, чого можна досягти застосуванням фізіотерапевтичної процедури – міостимуляції , а також виконуючи особливу гімнастику – вправи лікувальної фізкультури (ЛФК). Відновлюючи нормотонус м’язів ми відновлюємо їх форму, кровопостачання і, отже, створюємо умови відновлення більш інертних структур хребта – хрящів і суглобів.

Діти, на відміну від людей похилого віку, мають пластичне тіло, і вони легко витримують лежаче навантаження. І можуть без проблем спати навіть до обіду.

Хребет – це акумулятор нашого тіла. Хребці, міжхребцеві диски – це діелектрики, а стрижень спинного мозку – це електрод. Хребет є подобою акумуляторної батареї. Різниця середовищ, різниця тканин та електролітів створюють умови для виникнення струму енергії. Дегенерація та дистрофія хребта супроводжується ослабленням енергії людини.

У вертебрології постава людини визначає стан її здоров’я. Постава визначає ставлення людини до свого здоров’я, до себе. Згадуються слова польського гумориста, творця безлічі влучних афоризмів — «Горба людина носить не тільки на своїй спині, вона її носить у своїй голові».
Докладніше про поставу читайте статтю ” Правильна постава та її порушення “.

Якщо ви відчуваєте дискомфорт або біль у хребті — спробуйте розробляти ту частину хребта, яка у вас болить. Біль або відчуття напруги є мовою тіла. Адже воно не може з вами спілкуватися словами, тіло говорить вашій свідомості за допомогою відчуттів. І часто через біль.

Ветебрологія та ЛФК

Постільний режим, який призначають багато лікарів при радикуліті (або правильніше – при радикулопатії), часто сповільнює процес лікування. Тому багато вертебрологів досить скептично ставляться до суворого постільного режиму.

У вертебрології також кажуть: «Ми не боротимемося з симптомом, з болем, а ми навчатимемося слухати своє тіло». При правильному виконанні вправ ми досягаємо якісної напруги в хребетних та інших м’язах та подальшого якісного розслаблення. У вертебрології таке лікується таким. М’язовий спазм часто знімається статичною напругою. Декілька повторень однієї конкретної вправи дозволяє відновити циркуляцію крові в осередку запалення і, отже, вивести з ураженого м’яза недоокислені продукти обміну.

Коли ви впораєтеся з проблемою, можете поступово вводити нові вправи.

Якщо ви ставите своїм завданням гармонізацію м’язового тонусу та омолодження організму, то починайте вправи, при яких завантажуються невеликі м’язи. Це вправи на руки, плечі та шийний відділ хребта. Потім переходьте на вправи з більшими м’язами – попереку, ніг та тазу.

Всі вправи можна розділити на три типи: стоячи, сидячи та лежачи.

Поради від вертебрологу

У вертебрології однією з найважливіших порад є зменшення сидячого навантаження. Не слід сидіти понад 3-4 години на день. Якщо ж ви людина підневільна і змушена сидіти по 7-8 і більше годин на день, то постарайтеся робити перерви по 10-15 хвилин раз на 2-3 години, під час яких розминайте хребет, робіть різноманітні рухи в шийному, грудному та поперековому відділах хребта, походьте. Найпростіший приклад – гімнастика-розминка на початку уроку фізкультури у школі.

Щоб нейтралізувати негативний вплив сидячих навантажень на хребет, вертебрологія радить робити особливу гімнастику на м’язи хребта. Її слід робити після роботи чи перед сном. Гімнастика має виконуватися формально. Вона повинна виконуватися за основними принципами: рух, відчуття, думка та почуття.

У трудоголік часто є постійне почуття втоми. З одного боку людина бореться з хронічною втомою та з постійним бажанням спати. Його організм хоче не спати, він хоче розслабитися, а розслабитися м’язи може тільки в лежачому положенні. Але як розслабитись у нашому міському житті? Стільки справ та обов’язків!

З іншого боку, обиватель намагається розслабитися через прийом алкогольних напоїв. Алкоголь викликає розслаблення м’язів і через це знімає напругу стресових ділянках головного мозку. П’яне і море по коліна. Останнім часом серед мешканців мегаполісів стали популярні седативні препарати та антидепресанти.

Вплив лікарських препаратів тонізуючого та седативного плану в змозі розхитати нервову систему, порушити рівновагу між процесами збудження та гальмування у корі великих півкуль.

Найбільш природними методами зняття психологічної та фізичної напруги, з точки зору вертебрології, є гімнастика, різні види ігрового спорту, лазневі процедури, масаж та медитація.

З якими скаргами пацієнти йдуть до вертебрологу

Патології хребта стають настільки поширеними, що вертебрологія наука висуває їх в окремий розділ і розробляє методики для більш ефективного їх лікування. До цих патологій відносять остеохондроз хребта та супровідні його грізні ускладнення, такі, як: протрузії та грижі міжхребцевих дисків, радикулопатії ( радикуліт , корінковий синдром ), артроз суглобів хребта, спондильоз та інші, а також викривлення хребта та сколізоз: їх варіації.

Основна скарга, з якою звертаються до вертебролога — це біль у хребті . Вона може бути ниючою, не даючи спокою ні вдень, ні вночі, яка стріляє, давить і нестерпно сильна, коли людина уникає будь-яких найменших рухів, які можуть спровокувати або посилити цей біль. При тривалих болючих синдромах настає зміна психіки, з’являється депресія, знижений фон настрою, порушується сон. Хворі стають залежними від прийому знеболюючих препаратів, відбувається їх безконтрольний прийом, що завдає дуже великої шкоди організму, зокрема, розвиваються хвороби органів шлункового тракту. Так як, при захворюваннях хребта залучаються до процесу та інші органи та системи, то скарги можуть бути і на підвищення цифр артеріального тиску, головний біль, оніміння .або болі у верхніх чи нижніх кінцівках (у тому числі – у пальцях), порушення функції ходьби, загальну слабкість, обмеження рухів у хребті та інше.

Діагностика у вертебрології

Лікар-вертебролог, маючи досвід роботи з патологіями хребта, завжди чіткіше та конкретніше проводитиме діагностику. Діагностика зазвичай починається з бесіди та збору анамнезу, потім профодиться огляд та мануальна діагностика, причому кваліфікований вертебролог звертає увагу на будь-які асиметрії в області спини, візуально та пальпаторно оцінює кожен хребцеві сегменти, кістки тазу та кінцівок. Звертається увага на наявність гіпо-або гіпертонусу м’язів спини, наявність атрофій. За допомогою спеціальних проб та методик виявляються ті чи інші патологічні симптоми. Виявлення глибоких та поверхневих патологічних рефлексів за допомогою неврологічного огляду теж дуже важливе для встановлення діагнозу вертебрологом.

У вертебрології не обмежуються лише мануальними методиками обстеження. Після загального огляду та опитування можуть бути призначені спеціальні лабораторні та інструментальні методи дослідження для встановлення остаточного діагнозу. До цих методів належать загальний ОАК, ОАМ, МРТ, КТ, рентген. Маючи результати досліджень та поставивши діагноз, вертебролог розробляє програму лікування та приступає безпосередньо до терапії, успішність якої залежить від багатьох факторів: віку пацієнта, патології та її стадії, тактики та методів лікування, здібностей та практичних умінь вертебрологу.

Вертебрологія у «МАНУАЛ-ДЕЛЮКС»

«МАНУАЛ-ДЕЛЮКС» робить все для того, щоб розвивати такий медичний напрямок як вертебрологія у Києві та Україні в цілому.

У нас приймає вертебролог з досвідом роботи з 2001 року, член Української остеопатичної асоціації, який здебільшого практикує остеопатичний підхід у лікуванні вертеброгенних патологій (остеопатичні техніки – це більш м’які та щадні техніки мануальної терапії порівняно з хіропрактичними техніками, а наш остеопатичним технікам у викладачів зі США та Великобританії). Він підбирає найбільш оптимальні методи та схеми консервативного лікування патологій хребта та суглобів.

Лікування вертеброгенних патологій у «МАНУАЛ-ДЕЛЮКС» проводиться в рамках розробленої нашими фахівцями у 2001 році методики комплексного лікування патологій хребта та суглобів – нетравматичної методики безопераційного лікування хребта та суглобів .

Вона передбачає застосування у комплексі різних методів консервативної терапії:

  • застосовується мануальна терапія (класична остеопатія та/або м’якоткана хіропрактика ) – цей метод є основним у лікуванні, він дає основний терапевтичний ефект, а інші методи у складі комплексної терапії – допоміжні;
  • фізіотерапія (магнітно-лазерна терапія, міостимуляція, ампліпульс терапія, електрофорез та інші);
  • медикаментозне лікування (наприклад, при вкрай гострому больовому синдромі буває необхідне проведення блокади та призначення протизапальної та міорелаксуючої терапії);
  • за показаннями – різні види масажу;
  • завершує курс консервативної терапії лікувальна фізкультура (ЛФК) – під конкретний клінічний випадок підбираються індивідуальний комплекс вправ для закріплення результатів лікування;
  • також можливе застосування інших методів консервативного лікування у складі комплексної безопераційної терапії вертеброгенних патологій.

Лікування вертеброгенних патологій у «МАНУАЛ-ДЕЛЮКС» – курсове. Зазвичай це 10 комплексних лікувальних сеансів, а у важких випадках і більше. Перші сеанси спрямовані на боротьбу із симптоматикою, а наступні – на відновлення уражених вертеброгенною патологією структур та закріплення результату. Сеанси лікування проводяться щодня на початку лікування, а в міру поліпшення – через один або два дні.

Варто сказати, що кожен клінічний випадок є унікальним, і тому вертебролог застосовує індивідуальний підхід у кожному конкретному випадку.

Вертебрологія Київ у «МАНУАЛ-ДЕЛЮКС»